Holt Challenge Inc. Competitive Tenpins for Bowlers of all abilities

Records

Year Centre City Zone
2018 . Melbourne Victoria
2017 . Canberra A.C.T.
2016 Bowland Salisbury Adelaide South Australia
2015 Planet Tenpin Darwin Northern Territory
2014 AMF Moonah Hobart Tasmania
2013 AMF Rooty Hill Sydney New South Wales
2012 Kirwan Townsville North Queensland
2011 Ashmore Gold Coast South Queensland
2010 Altona Melbourne Victoria
2009 AMF Belconnen Canberra A.C.T.
2008 AMF Cross Road Adelaide South Australia
2007 AMF Craigie Perth Western Australia

 

Restricted Challenge Winners
Year Men Women Combined
2016 Fusion Norwest South Queensland Fusion Norwest
2015 Victoria Northern Territory Northern Territory
2014 South Queensland Western Australia Victoria
2013 South Queensland Northern Territory North Queensland
2012 Western Australia New South Wales Western Australia
2011 Fusion Western Australia Fusion
2010 South Queensland South Australia Northern Territory
2009 Tasmania South Queensland Tasmania
2008 North Queensland New South Wales New South Wales
2007 Northern Territory South Australia Northern Territory

 

Walter De Veer Trophy Winners

Year Centre City State Men Women Combined
2006 AMF Moonah Hobart Tasmania Tasmania Victoria Western Australia
2005 AMF Illawarra StrikeZone Albion Park Rail New South Wales New South Wales Victoria Victoria
2004 AMF Forest Hill Melbourne Victoria Tasmania Victoria Victoria
2003 Kirwan Tenpin & Squash Townsville Queensland Tasmania Northern Territory Northern Territory
2002 AMF Bankstown Sydney New South Wales Northern Territory Queensland New South Wales
2001 Canberra International Bowl Canberra A.C.T. Queensland Western Australia Queensland
2000 AMF Knox Melbourne Victoria New South Wales Queensland Victoria
1999 AMF Cross Road Adelaide South Australia South Australia South Australia South Australia
1998 Burleigh SuperBowl Gold Coast Queensland Queensland Northern Territory Queensland
1997 AMF Cannington Perth Western Australia Western Australia Western Australia Western Australia
1996 AMF Belconnen Canberra A.C.T. Western Australia Western Australia Western Australia

 

  Classic Challenge
Year Men Women Combined
2016 Western Australia Northern Territory Northern Territory
2015 Victoria Northern Territory Victoria
2014 South Australia Victoria South Australia
2013 Northern Territory Northern Territory Northern Territory
2012 North Queensland A.C.T. A.C.T.
2011 - - Victoria
2010 - - South Australia
2009 - - A.C.T.
2008 - - Victoria
2007 - - -

 

  Classic Challenge Awards
Year Men's All Stars
2008 Jason Motta (Vic)-189.71 & John Hart (SQ)-189.31
2009 Jason Osborne (NSW)-198.69 & Jason Mooney (SA)-195.50
2010 Daniel Neumann (SA)-226.20 & Brad Thompson (NQ)-204.62
2011 Brett Flewellen (SQ)-219.07 & Paul Bampton (NT)-193.72
2012 Brad Elliss (ACT-188.93, Ivan Edwards (NQ)-187.79 & Brett Flewellen (SQ)-186.44
2013 Brett Flewellen (SQ)-206.86, Gunther Czmok (NQ) - 202.13 & David Cook (NSW) - 201.13
2014 Brett Flewellen (SQ)-207.13, Scott Miles (SA) - 206.67 & Heath Baker (NQ) - 205.27
2015 Darran Hall (NQ)-205.88, Shayne Withers (NSW)-202.61 & Ronald Hine (SQ)-202.06
2016 Geoffrey Cooper (NT) - 211.40, Brett Flewellen (WA) - 210.71 & Mick Brunhierl (Fusion) - 201.19
   
Year Women's All Stars
2008 Tillie Swan (SQ)-176.86 & Pauline Webster (Vic)-173.77
2009 Marylou Krout (ACT)-194.31 & Cindy Phelan (SQ)-186.50
2010 Val Porteous (WA)-197.46 & Sarrah Ballard (ACT)-188.85
2011 Tegan Meads (SQ)-193.79 & Sarrah Ballard (ACT-188.38
2012 Jeanette Kent (Vic)- 182.63, Sandy Billingham (ACT)-178.00 & Kylie Hall (WA) -173.73
2013 Anja Taylor (NT) - 191.81, Kathy Wilson (SQ) - 186.71 & Vanessa Pappin (Vic) - 186.06
2014 Tracey-Lee Elliss (ACT) - 195.81, Anja Taylor (NT) - 183.31 & Pauline Webster (Vic) - 183.14
2015 Kerry Ince (NSW)-190.76, Tracey-Lee Elliss (ACT) - 188.12 & Janine Matheson (NT)-186.28
2016 Anja Taylor (NT) - 202.69, Tegan Brunhierl (SQ - 191.38 & Yvette Thompson (NT) - 186.60
  Classic Challenge Awards
Year Chairman's Secretary's Sportsperson
2008 C. Cummins SA C. Haworth NQ B. Hurst WA D. Amery WA
2009 P. Kenyon WA V. Pappin WA S. Coombs NT
2010 B. Barlow SA C. Eades SA B. Mifsud SQ
2011 R. Vandine (Fusion) V. Pappin (WA) B. Flewellen SQ
2012 M. Johnson (SA) T. Ellis (ACT) B. Flewellen SQ C. Cowan NT
2013 R. McMillan (NT) I. Coburn (SQ) R. Reeves (Vic) M. Wentworth-Perry (NSW)
2014 B. Mills (SQ) S. Watts (ACT) B. Flewellen (SQ) C. Cowan (NT)
2015 C. Kent (Vic) A. Taylor (NT) B. Flewellen (SQ) C. Cowan (NT)
2016 A. Wilkinson (WA) J. Matheson (NT) D. Harris (NSW) N. Sorensen (SQ)

Restricted Challenge Awards

Year Men's All Stars
2007 P. Kenyon WA, D. Porter NQ, M. Carey SQ, G. Wilson NT, M. Ward ACT
2008 M. Shih WA, S. Woodhall Tas, A. Parbs ACT, B. Potter Tas, I. Edwards NQ
2009 M. Tabrett Tas, G. Arnol Tas, C. Manttan NQ, K. Petrov NSW, N. Pietrowiec NSW
2010 A. Krink NT, G. Arnol Tas, .K Hills Tas, P. Kenyon WA, S. Batten SQ
2011 G. David Vic, A. Swan SQ, B. Thompson NQ, M. Smith Fusion, M. Wooler SQ
2012 S. Morris Vic, D. Ottenhoff Vic, E, Martin NT, J. Martin Tas, D Li NT
2013 T. Meikle NQ, G. Wilson SQ, B. Cotton SA, S. Benson NQ, S. Hayes Tas
2014 C. Flood SQ, D. Charry WA, G. Wilson SQ, T. Meikle NQ, C. Brown Tas
2015 M. Petersen NSW, C. Bray Vic, B. Cook NSW, B. Rogers Vic, J. Mardel NSW
2016 J. Keenan Vic, B. Price WA, P. Bampton NT, A. Merlino NSW, Z. Marks NT
Year Women's All Stars
2007 F. Formosa Vic, T. Barber NQ, K. Camisa WA, R. Tapper ACT, V. Hannam SA
2008 H. Flood SQ, K. Cook NSW, V. Cook ACT, K. Lewis NSW, J. Jones ACT
2009 K. Topp SQ, T. Broadbent Vic, M. Ralph NQ, A. Smith Fusion, P. Turner SA
2010 A. Lewis SQ, R. Humphrey Vic, M. Comerford NSW, H. Mooney SA, K. Camisa Fusion
2011 J. Watson WA, B. Roberts NQ, E. Baker NSW, T. Swan NT, R. Humphrey Vic
2012 R. Harvey SQ, D. Martin Tas, L. Ward SQ, J. McKay NSW, T. Swan SQ
2013 S. Pietrowiec NSW, L. Ward SQ, K. Wilson SQ, V. Cook ACT, K. Benson NQ
2014 T. Addicoat Vic, M. Murphy NQ, C. Holt Vic, T. Broadbent Vic, S. Tabrett Tas
2015 K. Hollobone NT, R. Higgins NT, L. Smith NT, J. Gregrory SQ, C. Cowan NT
2016 K. Birch SQ, S. Annetts SQ, R. Harvey SQ, K. Hollobone NT, V. Cook NSW
Year Chairman's Secretary's Sportsman Sportswoman Uniform
2007 J. Cowan NT S. Barber NQ D. Simpson SQ D. Watts NT Victoria
2008 C. Manttan NQ M. W'Perry NSW C. Flood SQ D. Watts NT Western Australia
2009 K. Mellor NT T. Coleman WA A. Godkin NT M. W'Perry NSW Tasmania
2010 L. Ocampo NT V. Prommanee NT C. Flood SQ C. Cowan NT North Queensland
2011 G. Petris Fusion K. Gill WA B. Hurst WA D. Watts NT Western Australia
2012 A. Dale SA D. Van Der Meer NSW N. Carter Vic K. Gill SQ Tasmania
2013 D. Hall NQ J. Matheson NT G. Petris Tas V. Cook ACT South Australia
2014 S. Cragg SQ K. Charrie WA S. King WA C. Cowan NT New South Wales
2015 S. Taylor Tas N. Sorensen SQ P. Plunkett Vic L. Ward SQ South Australia
2016 G. Janeke NW R. Wayling ACT C. Bray Vic J. Strickland NSW Fusion

 

John Dobson Memorial Tournament Winners
Year Team Name Zone Bowlers Pins + HCP
2007 Holt Three Victoria VIC C. Hook, D. Kent, D. Lim, J. Murphy, D. Lucas 3349
2008 Luscious Lovelies NQ M. Ralph, B. Pacher, S. Barber, C. Haworth, T. Barber 3218
2009 WA and Vic WA C. Wals, D. Barradeen, M. Barton, S. Reynolds, K. Russell 3240
2010 Bob's Blokes NSW B. McKay, M. Smith, J. Seaton, J. Mardel, N. Pietrowiec 3266
2011 Team SA 3 SA C. Dwyer, A. Dale, T. Porter, S. Archer, M. Dixon 3191
2012 NQ Hot Shots NQ M. Ralph, K. Blinkhorn, C. Meikle, K. Blinkhorn, E. Bilston 3122
2013 Tassie Devils Tas T. Rowe, D. Backhouse, L. Hawkes, S. Tabrett, S. Smith 3230
2014 John's Tribute Tas J. Cashion, L. Hawkes, N. Heth, S. Tubb, W. Huxley 3470
2015 Tassie Convicts Tas N. Cook, B. Oxford, B. Rogers, S. Taylor, G. Petris 3187
2016 SQ2 SQ S. Cragg, S. Annetts, S. Mueller, S. Batten & L. Birch 3364
2017

 

Restricted Masters Winners
Year Men's Winner Zone Women's Winner Zone
2007 Jason Cowan NT Rebecca Tapper ACT
2008 Troy Meikle NQ Betty Pacher NQ
2009 Maurice Barton WA Shirleen Tubb Tas
2010 Stephen Batten SQ Robyn Harvey SQ
2011 Troy Meikle NQ Dee Watts NT
2012 Damian Charry NSW Norina Sorensen SQ
2013 Rodger Hangan NSW Jessica Jones NSW
2014 Clayton Flood SQ Sue Tabrett Tas
2015  Thomas Canty  Vic  Rosemary Higgins  NT
2016 Ben Rogers Vic Robyn Harvey SQ
Peter Coburn Classic Masters Winners
Year Men's Winner Zone Women's Winner Zone
2008 Gunther Czmok VIC Christine Titheridge SQ
2009 Jason Cowan NT Ingrid Coburn Vic
2010 Daniel Neumann SA Tegan Meads SQ
2011 Anthony Meikle NQ Kerry Cock SA
2012 Herman Rijken NQ Tillie Swan SQ
2013 Brett Flewellen SQ Deb Roether Vic
2014 Dylan Locke NQ Emily Bilston NQ
2015 Brett Flewellen SQ Yvette Thompson NT
2016 Brett Flewellen SQ Yvette Thompson NT
Open Masters Winners
Year Men's Winner Zone Women's Winner Zone
2010 Guy McFarlane NSW Ingrid Coburn Vic
2011 Brian Looby SQ Vanessa Pappin WA
2012 Robbie Buckley NQ Tegan Meads SQ
2013 Anthony Meikle NQ Anja Taylor NT
2014 Paul Oakley Tas Anja Taylor NT
2015  Chris Kirwin  NT  Natalie Shelley  NT
2016 Robin Sands NT Yvette Thompson NT

 

Darrell Holt Tenpin Bowling Carnival Statistics
Year Singles Doubles Teams Bowlers Games Lineage
2007 165 92 50 175 3660 $20,130.00
2008 281 179 59 215 5879 $32,922.40
2009 300 166 52 247 6186 $35,260.20
2010 306 169 59 206 6037 $35,014.60
2011 330 197 66 208 6279 $36,418.20
2012 327 185 70 210 6773 $40,638.00
2013 292 182 60 212 6646 $43,199.00
2014 336 207 69 224 6969 $41,814.00
2015 340 187 58 193  6588 $46,116.00
2016 364 217 59 224 6988 $45,422.00

Darrell Holt Tenpin Carnival Records

 

Print Friendly
Comments (0) Trackbacks (0)

No comments yet.


Leave a comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Trackbacks are disabled.